- Používate studničnú vodu, ktorá je kontaminovaná a obsahuje baktérie?
- Alebo vodu čo používate zmenila chuť, farbu, alebo zapácha?
To všetko môžu byť príznaky kontaminácie vody ako aj rozvodov vody baktériami. Tieto problémy môžu byť ako zlou kvalitou studničnej vody, ale aj tým , že sa robila oprava na prívodných potrubiach vod. Stáva sa to aj vtedy ak sa voda v zásobníkoch pravidelne raz mesačne nezohrieva na 70 C, aby sa predišlo kontaminácii .
V prípade sfarbenia studničnej vody je často problém zanesenie studne mechanickými nečistotami, bahnom, kalom, pieskom a pod. Veľmi často sú príčinou aj silné čerpadlá, ako aj poveternostné podmienky, kedy silné dažde spôsobia zakalenie studní. Týka sa to hlavne povrchových studní do 10 m, ktoré sú najviac háklivé na kvalitu vody.
Sanitácia studne a rozvodov
V prípade dlhodobého zákalu to môžu byť baktérie a vtedy je potrebné urobiť sanitáciu nie len rozvodov vody, ale aj samotnej studne. Robíme to neagresívny prostriedkom na báze peroxidu vodíka. Rozvody vody prepláchneme aby sme zabránili ďalšej kontaminácii. Táto dezinfekcia je nezávadná, veľmi účinná a doposiaľ vždy dokázala dezinfikovať kontaminované studne ako aj rozvody vody.
Najčastejším problémom dnešnej doby je baktéria Legionella, ktorá vzniká v rozvodoch teplej vody, ktorá má minimálnu, alebo žiadnu cirkuláciu. Baktéria je bez zápachu a je neviditeľná, čo predstavuje vysoké riziko nákazy. Táto baktéria sa šíri vzduchom a práve pri sprchovaní, je možná nákaza. Najčastejšie to postihuje malé deti, alebo starších ľudí čo majú oslabenú imunitu. Legionella pneumophila spôsobuje horúčku, alebo tzv. legionársku chorobu. Boli prípady, kedy choroba skončila úmrtím.
Najlepšou prevenciou je prehriatie vody v zásobníkoch na 65 – 70 C, kedy sa ničia baktérie. Ale táto teplota je iba v ohrievačoch vody a v zásobníkoch.
Ale rozvody vody, batérie, hadice, trubky, kde nie taká vysoká teplota a vody tam stojí sú najčastejším možným miestom pre vznik a šírenie baktérií. Takéto riziko vznikne aj vtedy ak je do, alebo budova dlho neobývaná a voda tam stojí. Sú to často víkendové domy, chaty a pod. V tomto prípade odporúčame pred použitím vody dezinfikovať všetky rozvody a zásobníky.
Dezinfekciu, ktorú prevedieme je účinná už po prvej hodine pôsobenia vo vašich rozvodoch vody. Po troch hodinách pôsobenia vás zbavíme celého spektra baktérií, vírusov.
Ako sa robí dezinfekcia rozvodov?
Pre samotnú dezinfekciu potrubia je potrebné natlakovať do vašich rozvodov vody dezinfekčný prostriedok. Najčastejšie sa to robí buď hneď za vodomerom na začiatku odberného miesta, alebo hneď za čerpadlom ak sa jedná o studničnú vodu. Robíme to špeciálnym zariadením REMS Multi Push. Toto zariadenie natlačí dezinfekčný prostriedok do všetkých rozvodov vody.
V prípade studničnej vody odporúčame dezinfekciu aj samotnej studne aby sa upravila kvalita studničnej vody a zároveň dezinfikovali nasávacie rozvody. Dezinfekciu studne odporúčame robiť pravidelne počas roka. Získate tým lepšiu vodu a zároveň skontrolujete stav rozvodov vody ako aj stav studne. Mať kvalitnú vody už nie otázkou šance, ale voľby. Je na každom z nás akú vodu budeme používať.
Kontaktujte nás na bezplatnú obhliadku, kde odpovieme na Vaše otázky, navrhneme Vám ideálne riešenie a pripravíme cenu za dezinfekciu. Telefonicky na tel. čísle 0905 644 330 , alebo emailom na: filter@marlus.sk .