Veľa studničných vôd okrem tvrdosti má zvýšený obsah železa a mangánu. Tieto zložky poškodzujú rozvody vody, zafarbujú obkladačky, toalety, biele prádlo. Pri vysokom obsahu železa vo vode sa stáva voda nepoužiteľná aj na technické účely.
Železo a mangán ( Fe / Mn ) sú bežné zložky v podzemných vodách. Železo sa objavuje častejšie z týchto dvoch kontaminantov, ale často sa vyskytujú spoločne.
Dôsledky mangánu a železa vo vode
Vysoká hladina kontaminantov môže mať za následok sfarbenie vody na červeno a tým aj zafarbenie sanitárnych armatúr. Voda má nepríjemnú kovovú chuť. Železo a mangán sa usadzujú v rozvodoch vody, v bojleroch, v tlakových nádobách. Usadeniny môžu spôsobiť úplne zapchanie rozvodov vody. Tým sa enormne zvyšujú nároky na opravu rozvodov vody, uzatváracích ventilov.
Ani železo ani mangán nepredstavujú zdravotné riziko. Ich prítomnosť vo vode spôsobuje škvrny na prádle, skle a porceláne. Mangán pôsobí podobným spôsobom, ale spôsobuje hnedo – čierne škvrny. Odstránenie týchto škvŕn mydlom alebo saponátom nefunguje. Je potrebné použitie chlórového bielidla. Železo a mangán sa stáva ekonomickým problémom, tam kde je potrebné vodu prečistiť od týchto zložiek.
Ako odstrániť železo z vody
Ak vo svojej vode zistíte zvýšený obsah mangánu a železa mal by ste zvážiť alternatívny zdroj pitnej vody, alebo začať s úpravou takto kontaminovanej vody a zistiť ako odstrániť železo z vody. Najbežnejšou metódou je úprava vody osmotickým filtrom, alebo iontomeničovým zariadením.
FIlter na železitú vodu Vám opäť zabezbečí bezproblémový pitný režim a vodu pre domácnosť.