Definícia demineralizovanej vody sa môže líšiť v závislosti na zdroji informácií. No demineralizovaná voda je predovšetkým voda, ktorá je vo výsledku zbavená takmer všetkých nečistôt. Je to voda prakticky zbavená minerálov a iných látok.
V upravenej vode vždy zostane stopové množstvo rozpustených minerálov / mikročiastočky /. No v dnešnej dobe vyspelých technológii pri výrobe a spôsobe demineralizovania vody vo všeobecnosti platí, že kvalita takto demineralizovanej vody je veľmi vysoká.
Najlepšia a najbežnejšia metóda ako sa v súčasnosti vytvára demineralizovaná voda je filtrovanie pitnej vody z vodovodu, kde sa z nej odstraňujú bežne sa vyskytujúce minerály, soli a nežiadúce chemické látky ako chlór a olovo, spolu s množstvom iných nečistôt nachádzajúcich sa vo vode z vodovodu.
„Demineralizácia: Akýkoľvek proces používaný na odstránenie minerálov z vody. Avšak bežne sa tomu hovorí aj proces výmeny iónov.“
Reverzná osmóza (RO) je najkvalitnejší filtračný proces dostupný v súčasnosti, ktorý umožňuje odstrániť z vody aj malé častice napríklad ióny z tekutiny.
Reverzná osmóza sa používa na čistenie vody odstránenie soli a iných nečistôt, ktoré majú vplyv na farbu, chuť alebo iné vlastnosti tekutín. Reverzná osmóza dokáže odstrániť baktérie, soli, cukry, proteíny, častice, farbivá a ďalšie prvky, ktoré majú molekulovú hmotnosť väčšiu ako 150-250 daltonov.
Reverzná osmóza spĺňa väčšinu štandardov na vodu s jednopriechodovým systémom, kedy sa voda filtruje cez jednu osmotickú membránu. A najvyššie štandardy kedy sa voda filtruje s dvojprechodovým systémom, keď voda prechádza cez dve membrány po sebe.
Tento proces dosahuje odstránenie viac než 99,9% všetkých vírusov, baktérii a pyrogénov.
Tlak v rozmedzí od 3,5 do 6,5 baru je hybnou silou čistiaceho procesu RO (reverznej osmózy).
Reverzná osmóza je oveľa viac energeticky účinnejšia v porovnaní s destiláciou a účinnejšia než silné chemikálie nevyhnutné pre regeneráciu iónových meničov. Oddeľovaniu iónov pomocou reverznej osmózy pomáhajú nabité častice.
To znamená, že rozpustené ióny, ktoré nesú náboj, ako sú soli, s väčšou pravdepodobnosťou neprejdú membránou, než tie čo nenesú náboj ako sú organické látky.
Čím väčší je náboj a čím väčšia je častica, tým je pravdepodobnejšie, že ju membrána nepustí ďalej.
Konečný výsledok, pre vás ako zákazníka je vysoko demineralizovaná voda.
Na kvalitu demineralizovanej vody má veľký vplyv aj kvalita vstupnej mestskej vody.
Destilovaná voda a demineralizovaná voda, sú dva typy upravenej čistenej vody, ale sú vyrobené rôznymi procesmi.
Destilovaná voda sa vyrába tak, že sa voda zahreje nad bod varu, aby vznikla vodná para. Para sa zhromažďuje v samostatnej nádobe, pričom nečistoty / minerály / neprenáša so sebou. Para sa potom vracia a mení späť na kvapalinu a stáva sa znej destilovaná voda.
Demineralizovaná voda sa vyrába priechodom vody cez iónomeničové živice. Môže byť použitá reverzná osmóza a ako posledná filtrácia iontomeničová živica / Mix bed /. Pri demineralizácii sa nepoužíva ohrev vody , iba prechod cez filtračné médiá a iontomeničové živice.
Oba druhy vôd sú v súlade s medzinárodnými štandardmi kvality.
Demineralizácia vody je lacnejší spôsob úpravy vody ako destilácia. Demineralizovanú vodu možno použiť pre väčšinu rovnakých účelov ako vodu destilovanú.
Digitálny prietokový konduktometer – merač vodivosti výstupnej demineralizovanej vody.
Digitálny konduktometer je prístroj určený k monitorovaniu mernej elektrickej vodivosti výstupnej demineralizovanej vody destilátorov Aqualab, poprípade vašich zariadení.
Destilátor Aqualab UV – je osmotický filter – rozšírený o UV lampu na elimináciu baktérií .
Malý osmotický systém na výrobu demineralizovanej vody je vhodný pre prevádzky čo potrebujú denne cca. 5 až 50 litrov upravenej vody. Filter na vodu je zostavený z mechanickej filtračnej vložky 5 mikrón , následne uhlíkový filter na elimináciu chemických látok ako chlóru z mestskej vody.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.