Do reštaurácie prišli stará mama so svojou šesťročnou vnučkou. Sadli si k stolu a objednali si pitie, stará mama vodu a vnučka džús.
Keď čašník priniesol obidva poháre, vnučka sa opýtala starej mamy, či sa jej dá napiť z jej vody.
Stará mama sa opýtala vnučky prečo si teda objednala džús. Vnučka odpovedala: „Babička ja viem, že vodou najlepšie zaženiem smäd, ale pozri sa ako na tom stole vyzerá pohár vody a ako pohár džúsu“.
Šesťročné dieťa na jednej strane vie čo je pre ňu zdravé, ale na druhú stranu si vyberie niečo iné, lebo to jednoducho vyzerá krajšie a zaujímavejšie. Takú moc má sila reklamy.
Na trhu s nápojmi nájdete tisíc rôznych druhov a príchutí z ktorých sa nás každá z nich snaží presvedčiť, že je pre nás tá správna. O ich vplyve na naše zdravie sa už nehovorí. Už samotné osoby vystupujúce v reklame (či už herci, športovci, speváci atď.) v nás majú vyvolať pocit, že keď budeme piť daný nápoj budeme in.
Problémom sladených nápojov je obsah rôznych konzervačných látok a farbív, ktoré nášmu telu neprospievajú. Naše telo presne vie čo je pre neho dobré a čo nie. Dáva nám rôzne signály, ale my ho nepočúvame.
Poďme sa pozrieť aký vplyv na nás v skutočnosti majú sladené nápoje, ktoré sú nám podsúvané reklamou každý deň zo všetkých strán.
Väčšina sladených nápojov obsahuje vysoké množstvo cukru a cukor sa v súčasnosti považuje za novodobú drogu. Sladené nápoje dokážu poškodiť zdravie u dieťaťa už v predškolskom veku.
Môžu spôsobovať obezitu, alergie a sú taktiež pohromou pre detské, ale aj dospelé zuby. Tieto nápoje obsahujú celú radu rôznych farbív, konzervačných látok a aróm, ktoré škodia nášmu telu.
Polka litrovej fľašky sladeného nápoja obsahuje 6 až 12 kociek cukru. Taktiež to môžeme prirovnať k tomu, že zjete polovicu tabuľkovej čokolády.
Problémom je, že si človek zvykne na príjem cukru z nápojov a následne nemá potrebu a chuť konzumovať ovocie, ktoré sa mu oproti chuti sladkého nápoja môže zdať kyslé. Prichádza tak o významný zdroj vitamínu C, ktorý má hlavný vplyv na imunitu nášho tela.
Pre porovnanie 1 kávová lyžička cukru obsahuje 6 g cukru a 1 veľká kocka cukru obsahuje 10 g cukru.
Keď si chcete svoju kávu alebo čaj osladiť, vyberte si stéviu sladkú. Stévia je prírodné sladidlo, ktoré však nemá žiadne kalórie, nespôsobí Vám kolísavosť cukru v krvi a má pozitívny vplyv na ústnu mikroflóru.
Zdravie máte iba jedno a je na Vás ako sa k nemu budete správať.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.