Pseudomonas aeruginosa je baktéria, ktorú možno nájsť v pôde, v studničnej vode a na rastlinách. Jedná sa o oportunistický patogén, ktorý potrebuje len veľmi málo živín, aby prežil. Táto baktéria sa môže vyskytnúť aj v destilovanej vode.
Pseudomonas aeruginosa je baktéria, ktorú možno nájsť v pôde, v studničnej vode a na rastlinách.
Jedná sa o oportunistický patogén, ktorý potrebuje len veľmi málo živín, aby prežil. Táto baktéria sa môže vyskytnúť aj v destilovanej vode. Dokonca sa môže objaviť v kúpeľoch a v systémoch na úpravu vody.
Baktérie takmer nikdy nenapadnú zdravé tkanivá, ale také čo majú zníženú obranyschopnosť a je ich možné nakaziť.
Baktéria pseudomonas je veľmi univerzálna a dokáže sa prispôsobiť rôznym podmienkam a je stále prítomná v životnom prostredí. Má to rozsiahli dopad na ekológiu, poľnohospodárstvo a obchod.
Táto baktéria je zodpovedná za kazenie potravín a degradáciu ropných produktov a materiálov. V oblasti poľnohospodárstva patrí baktéria pseudomonas medzi najvýznamnejšie rastlinné patogény.
U zdravých ľudí je táto baktéria zodpovedná za ochorenie očí, kožné choroby. Táto baktéria môže spôsobiť aj život ohrozujúce problémy a ochorenia, hlavne u pacientov s popáleninami a chirurgických pacientov s oslabenou imunitou.
Ak je zvýšený obsah baktérií v kúpeľoch a v systéme úpravy vody, tak môže tiež spôsobiť kožné vyrážky, ušné infekcie, infekcie močových ciest a vo vzácnych prípadoch zápal pľúc. Preto si prevádzkovatelia kúpeľov a bazénov dávajú veľký pozor na nárast tejto baktérie vo vode.
Baktéria pseudomonas rastie vo vode a darí sa jej to pri vyšších teplotách čo je dôvod, prečo je táto baktéria spájaná často s kúpeľmi . Ak nie je voda v kúpeľoch správne chemicky upravovaná a udržovaná, môže sa stať živnou pôdou pre pseudomonas.
Dokonca aj vo veľmi čistej vode sa nedá zastaviť rast baktérie Pseudomonas. Čistá voda je niečo podobné ako osoba bez imunitného systému. Uhlíkové filtre fungujú ako dokonalý zdroj potravy a umožňujú baktérii prekvitať.
Za účelom ochrany pred baktériou je najlepšie navrhovať systémy distribúcie vody bez stojatých zásobníkov vody. Lebo baktéria najlepšie rastie a rozmnožuje sa ak voda stojí bez pohnutia. Baktéria priľne ku stenám potrubným systémov, vo vnútri filtrov, kde sa ľahko kolonizuje, rozmnožuje až vznikne biofilm.
Najlepším riešením je ak voda recykluje, je v pohybe, stále obmýva steny potrubí a nedarí sa baktérii vytvoriť biofilm. Vhodné je do systému pripojiť UV lampu čím sa voda dezinfikuje a vylepšuje kondícia vody.
Pri domácich filtroch je to zásada výmeny uhlíkových filtrov každé tri mesiace.
Ako sme spomínali, tak baktéria žije v kvetoch, v rybníkoch, na čerstvej zelenine, v studničnej vode, na potravinách. Ak uvidíte na povrchu jazera striebristý olejnatý lesk, tak je to spôsobené baktériou pseudomonas.
Tieto baktérie môžu spôsobiť kožné problémy, očné infekcie. Tieto infekcia sa musia liečiť antibiotikami. Očné problémy majú často osoby čo nosia šošovky. Preto je dôležité dodržiavať štandardné hygienické potreby, ako je umývanie rúk mydlom a utieranie čistým uterákom.
Baktéria pod mikroskopom:
Autor: Y_tambe – Y_tambe’s file, CC BY-SA 3.0, Odkaz
V kúpeľoch a v bazénoch je to hlavne správna chlorácia, kontrola pH. Tiež pravidelné vypúšťanie bazénov a očistenie stien, kde by mohol byť vytvorený biofilm baktérií.
V studničnej vode je to pravidelná dezinfekcia vody účinným prostriedkom. Studničná voda je stojatá a je tam predpoklad možného množenia baktérií. Plus inštalovať UV lampu na centrálnom prívode vody do domu.
Aby sa nevytvoril biofilm na rozvodoch vody, je dobré tieto rozvody priebežne sanitovať a dezinfikovať. Studničná voda nemá trvalú kvalitu , preto o túto vodu sa treba pravidelne starať, kontrolovať šachtu pred poškodením, mať zakrytý otvor studne, chrániť studňu pred vytopením.
Ako často upratujete svoj dom ? A ako často upratujete a staráte sa o svoju studňu a kvalitu studničnej vody? Mať kvalitnú studničnú vodu už nie je samozrejmosť, ale vaša voľba.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.