Čo sa dá so zápachom robiť? Čo ho spôsobuje a ako ho odstrániť?
Po viac ako 16 rokoch máme veľa klientov čo používajú zmäkčovač vody. Napriek tomu, že dlhodobo dobre fungujú, niekoľkokrát sa objavila sťažnosť, v ktorej nás klient žiadal o odstránenie zápachu zo zmäkčovača.
Tento podnet sme sa rozhodli preveriť a riešiť.
Čo sa týka zápachu vody, tak sa vyskytoval hlavne v studničnej vode. Bol to zápach po pokazených vajciach. Tento zápach spôsoboval sírovodík, ktorý bol najviac cítiť v teplej vode.
Sírovodík je plyn a jeho zápach môže pochádzať z niekoľkých rôznych zdrojov:
Druhou možnosťou zápachu zmäkčovača je pach z odpadovej hadice, ktorá je pripojená na odpad.
Zápach prechádza z kanalizácie, kde je napojená odpadová hadica zmäkčovača. Stáva sa to v prípade, že hadica je pripojená na priamo na odpadovú rúru a nie je vytvorená spätná klapka alebo jednoducho previs hadice, kde by bola voda, ktorá by zabránila prechodu zápachu z kanalizácie.
Potom stačí iba hadicu jemne prehnúť aby sa vytvorilo prehnutie v tvare U a tým sa vytvorí vodná zátka, ktorá zabráni prechodu zápachu.
Čo sa týka živice na zmäkčenie vody, tak tie samotné nevytvárajú zápach vody. Sú už za tie roky, tak vylepšené, že nemajú vplyv na vznik zápachu vody. Dokonca už sú živice ako Ecomix, ktoré zápach eliminujú.
V prípade, že by sa Vám objavil tento zápach volajte nášho technika, ktorý vykonaná sanitáciu zmäkčovača vody aby sa zničili všetky baktérie, ktoré by mohli mať za následok vznik zápachu.
Zápach sírovodíka môže byť následne zistený vo vode už len na veľmi nízkej úrovni.
Pach vody môže vychádzať ako z horúcej, tak aj zo studenej vody. Smrad pripomínajúci pach „skazených vajec“ bude výraznejší z horúcej vody, pretože sa uvoľňuje a odparuje viac plynu.
Nahraďte alebo odstráňte magnéziovú anódu.
Veľa ohrievačov vody má magnéziovou anódou, ktorá je pripojená k elektrickému prúdu a nachádza sa v hornej časti bojlera. Túto anódu je možné odinštalovať. Je potrebné zastaviť vodu, uvoľniť tlak vody z bojlera a odskrutkovať zátku.
Poprípade anódu nahradiť inou, vyrobenou z iného materiálu, ako je napr. hliník. Náhrada anódy alebo jej odstránenie zníži produkciu sírovodíka.
Dezinfikujte a prepláchnite ohrievač vody dezinfekciou.
Na dezinfekciu používame dezinfekčný prostriedok TARANIS, ktorý je násobne účinnejší ako bežne dostupné dezinfekčné prostriedky ako napr. Savo. Krátke porovnanie účinnosti oboch prostriedkov nájdete tu. Taranis je na báze peroxidu vodíka čo pomáha znížiť sírne baktérie vo vode. Túto sanitáciu a dezinfekciu ako studne, tak aj rozvodov vody treba urobiť kvalitne. Ak sa sanitácia podcení alebo sa vykoná neodborne zápach sa vráti do niekoľkých týždňov.
Ďalším možným riešením je, že zvýšite teplotu bojlera na 75 stupňov celzia po dobu niekoľkých hodín. Tým sa zničia baktérie síry. Potom vypustite zásobník vody, čím by mal zápach ustúpiť.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.