Voda je nevyhnutná pre každodenný život, ale v dnešnej dobe ešte stále veľa ľudí nemá vo svojich domoch prístup ku kvalitnej pitnej vode.
Používajú teda vodu studničnú, vodu z prameňov, prípade vodu z potokov. Takáto voda nemá stabilnú kvalitu a je často kontaminovaná baktériami, čo môže spôsobovať značné zdravotné problémy.
V dnešnej rýchlej dobe, kedy sa stavia veľa rodinných domov, sa často realizujú domy bez verejných vodovodov a ľudia majú ako jediný zdroj studničnú vodu. Často sa stáva, že si nedajú urobiť ani základné rozbory vody a vodu používajú aj na pitie, bez toho aby vedeli či nie je kontaminovaná.
Najčastejším znečistením studní sú dusičnany, baktérie, zákal vody. Najnebezpečnejšie pre zdravie ľudí sú baktérie, preto je dôležité hľadať účinné zariadenia na ochranu pred baktériami, ako sú UV lampy, ktoré sa inštalujú na centrálny prívod vody do rodinného domu.
Veľmi častou príčinou znečistenia studničnej vody baktériami sú sami ľudia. Hlavne staršie domy čo nemajú kanalizáciu. Odpadová voda je riešená žumpou, ktorá je prerazená trativodom. Všetky fekálie tak prenikajú do pôdy a okolité studne sú kontaminované fekálnymi baktériami.
Ďalším zdrojom kontaminácie spodnej vody môže byť aj chov domácich hospodárskych zvierat.
Vírusy a baktérie sú najmenšou formou mikroorganizmov, schopných spôsobiť ochorenie a práve najhoršie sú baktérie fekálneho pôvodu, ktoré sa prenášajú práve znečistenými studňami. Všeobecne povedané, najväčšie mikrobiálne riziká sú spojené s požitím vody, ktorá je kontaminovaná ľudskými, alebo zvieracími výkalmi.
Preto ak máte iba studničnú vodu, ako prvé odporúčame urobiť podrobný rozbor vody. A z času na čas tento rozbor zopakovať.
Studničná voda je ako živý organizmus a jej kvalita sa často mení. Kvalita studničnej vody už nie je otázkou šance, ale voľby.
Ak chcete mať kvalitnú a bezpečnú vodu, je potrebné sa o vašu studňu starať, kontrolovať, pravidelne sanitovať a vodu upravovať.
Najčastejšie sú kontaminované povrchové studne s hĺbkou cca 8 metrov. Je to povrchová voda, ktorá sa ľahko kontaminuje a mení často svoju kvalitu. Na kvalitu vody môžu vplývať poveternostné podmienky ako množstvo zrážok, alebo dlhotrvajúce sucho.
Koliformné baktérie sú indikátorom fekálneho znečistenia. Tieto baktérie žijú v tráviacom trakte ľudského organizmu a patria do skupiny enterobaktérií. Koliformné baktérie môžu byť patogénne, vytvárajú toxíny a môžu ohroziť zdravi .
Používaním a pitím takejto vody môže spôsobiť nevoľnosť, hnačky, alebo až zvracanie.
Koliformné baktérie sa dostanú do vody zo splaškov, z čistiarní odpadových vôd, z pastvín hospodárskych zvierat, zo septikov.
Existuje celý rad koliformných baktérií, ktoré môžu priamo spôsobiť ochorenie ľudí. E.coli sú príkladom takejto baktérie . Prítomnosť takýchto baktérií naznačuje fekálnu kontamináciu a môže naznačovať prítomnosť aj iných nebezpečných organizmov, ako aj črevných parazitov.
V kvalitnej vode nie je prípustné žiadne znečistenie fekálnymi baktériami, preto aj v norme kvality vody nie je povolená žiadna tolerancia.
V prípade potreby robíme bezplatnú obhliadku možného umiestnenia úpravy vody a navrhneme ideálne riešenie pre Vaše potreby.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.