Pandémia priniesla priame ohrozenie pre zdravie človeka, ale aj neustále sa zvyšujúce obavy. Čoho sa dotknem, kde sa nakazím? Riešením môže byť aj sterilizácia prostredia prostredníctvom germicídneho žiarenia. Germicídne žiarenie predstavuje umelé žiarenie z časti spektra ultrafialového žiarenia (UV). Vlnové dĺžky UV žiarenia sa merajú v nanometroch – nm.
Ultrafialové žiarenie je elektromagnetické žiarenie o vlnovej dĺžke od 10 nm do 400 nm. Objavil ho v roku 1801 nemecký fyzik J.W.Ritter. Na zemi nájdeme najintenzívnejší zdroj takéhoto žiarenia, a to slnko.
UV žiarenie potrebuje každý človek, a to kvôli synéze vitamínu D. Aby sme ho mali dostatok, pritom stačí iba niekoľko desiatok minút denne. Nie nadarmo sa hovorí: „Kam nechodí slniečko, tam chodí lekár.“ Na druhej strane nadmerné opaľovanie, najmä v lete spôsobuje starnutie kože a negatívne ovplyvňuje imunitný systém.
UV žiarenie sa využíva vo veľkom v medicíne, napríklad ako horské slnko, aplikáciou na ťažko sa hojace rany, na ochorenia kože, ale aj ako prevencia krivice, na liečbu osteoporózy a takisto na sterilizáciu prostredia prostredníctvom germicídneho žiarenia.
UV žiarenie môžeme rozdeliť do troch skupín: UV-A, UV-B, UV-C. Takéto žiarenie sa pohybuje priamočiaro, najdlhšie vlnové dĺžky siahajú až do viditeľného svetla, nevniká do látok, neprechádza obyčajným sklom a jeho pôsobenie je tam, kde dopadá.
Na sterilizáciu vzduchu je vhodné žiarenie UV-C v hodnotách 280 až 200 nm. Ale vlnové dĺžky pod 290 nm na zemskom povrchu nenájdete, pretože horné vrstvy atmosféry takéto žiarenie jednoducho neprepúšťajú. Navyše UV-C žiarenie je pre ľudí škodlivé. Aj malé dávky môžu pri zasiahnutí oka spôsobiť zápal spojiviek a dokonca pri vyšších dávkach aj poškodiť zrak.
Na druhej strane je germicídne žiarenie rýchla a účinná dezinfekcia vzduchu, ktorá sa dá sa využiť v ambulanciách, čakárňach, operačných sálach, ale tiež v kanceláriách, úradoch, školách, potravinárskom priemysle, či v domácnostiach.
Germicídna lampa je dokonca súčasťou výrobkov, ktoré filtrujú pitnú vodu. Takáto voda sa už nemusí upravovať chemikáliami a nemá zmenenú chuť.
Germicídne žiarenie dokáže upratať vhodné zariadenie – napríklad germicídna UV lampa. Lampa využíva špeciálnu UV žiarivku z kremenného skla. To ako jediné prepúšťa UV žiarenie. Nežiadúce vlnové dĺžky odfiltruje vhodné zloženia skla.
Pri priamom dochádza k ožarovaniu celkového objemu vzduchu, je veľmi účinné, no obmedzuje sa na miestnosti, kde sa ľudia nezdržiavajú.
Nepriame ožarovanie sterilizuje vzduch ventiláciou vzduchu cez uzavretý žiarič alebo cez horizontálne ožarovanie vrchnej vrstvy vzduchu. Prirodzeným prúdením vzduchu dochádza k jeho sterilizácii. Pri nízkych stropoch môže byť riziko poškodenia zdravia, to sa však dá odstrániť uzavretým žiaričom. Ten takéto riziko eliminuje.
Uzavreté žiariče majú zdroj UV žiarenia v tuneli, cez ktorý prechádza vzduch v miestnosti. Nesterilizovaný vzduch prichádza do zariadenia odspodu a vychádza z vrchnej čati. Takto sa zabezpečuje jeho cirkulácia. Predstavuje jednoduché a bezpečné riešenie aj pre domácnosti, školy alebo kancelárie.
Takéto UV lampy sa najčastejšie umiestňujú vo výške 220 cm nad podlahou a smerujú ku stropu. Cieľom je zamedziť priamemu ožiareniu osôb. Nad svietidlom vzniká aktívna zóna takéhoto žiarenia a baktérie, vírusy či mikroorganizmy majú na takomto mieste jednoducho smolu. Nenájdete ich tam.
Žiarenie ničí nebezpečné zárodky, mikroorganizmy, baktérie, vírusy, prvoky vo vzduchu i na povrchoch, a to tak, že porušuje ich ribonuklové kyseliny.
Tie predstavujú nosiča informácií v bunkách. Dochádza k zmenám v plazme buniek i v jadre. Prestáva delenie buniek. A teda dochádza k zániku baktérii či vírusov.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.