Destilovaná voda. Je pre človeka nebezpečná? Ako vzniká?
Akú vodu môžeme považovať za destilovanú a ako sa odlišuje od iných druhov vôd?
Za destilovanú vodu môžeme považovať vodu, ktorá už prešla procesom destilácie.
amotný proces spočíva v tom, že voda je zbavená minerálnych látok, ktoré obsahovala. Týmto spôsobom následne došlo k zmene skupenstva na vodnú paru.
Tento proces môže prebiehať postupne napr. odparením na slnku alebo zohriatím vody v bode varu. Pri procese destilácie dôjde k oddeleniu všetkých látok, ktoré sa vo vode nachádzajú a ostane len samotné H2O.
Destilovaná voda je číra, priehľadná kvapalina, vykazuje znaky modrej farby. Destilovaná voda nemá žiaden zápach a ani žiadnu chuť. Medzi ďalšie jej vlastnosti patrí to, že nie je vodivá, teplota varu je 100°C a pH je 7.
Teoreticky by sme za destilovanú vodu považovať aj sneh alebo dážď a to z toho dôvodu, že vzniká odparovaním z jazier, morí alebo oceánov. Rozdiel však spočíva v tom, že pri návrate na zem dážď zachytí zo vzduchu baktérie, chemikálie a prachové častice.
Všeobecne sa destilovaná voda neodporúča k pitiu a to z dôvodu, že sa nepovažuje za charakter pitnej vody. Jej konzumáciou môže dôjsť k poškodeniu črevnej výstelky a to tým, že destilovaná voda neobsahuje žiadne ióny a ani minerály.
Je potvrdený negatívny účinok na metabolizmus vodného a minerálneho hospodárstva a rovnako tak poruchy stálosti vnútorného prostredia zo zmenami sekrécii hormónov. Vyššie močenie vedie následne ku stratám iónov z vnútorného prostredia.
Nesprávne rozdeľovanie vody v organizme a pokles hladiny elektrolytov môže mať za následok až funkčné poruchy vnútorných orgánov. Z týchto dôvodov sa jej konzumácia považuje za nebezpečnú. Príznakmi, ktoré môžete pozorovať po konzumácii destilovanej vody sú slabosť, svalové kŕče, celková únava, bolesti hlavy či poruchy srdcového rytmu.
Na trhu nájdete firmy, ktoré ponúkajú domáce destilátory. Ich tvrdenie je, že ide o dokonale čistú, pitnú vodu, ktorá je zbavená všetkých chemikálií a ťažkých kovov, vďaka ohrevu vody pri viac ako 100°C. Zabúdajú však dodať, že voda pri ohreve stráca aj všetky minerálne látky, ktoré človek potrebuje pre správnu funkciu organizmu.
Jediným upozornením týchto firiem je, že pri prvom použití destilátora môže voda obsahovať určité zvyšky z výroby a preto neodporúčajú piť prvé 4 litre destilovanej vody.
Informácie o použití destilovanej vody nebudú cudzie vodičom. Keďže destilovaná voda sa používa do auto akumulátorov, chladičov, na riedenie letných a zimných zmesí do ostrekovačov. Ďalej sa využíva pre domáce a priemyslové zvlhčovače vzduchu, laboratórne roztoky a taktiež pre chemické účely.
Pri príprave pokrmov varením s použitím destilovanej vody došlo k strate všetkých podstatných prvkov potravín. Ide o prvky, ktoré si organizmus sám nedokáže vyrobiť. Ide o vysoké straty vápenatých iónov, horečnatých iónov a stopových prvkov. V dôsledku absencií týchto iónov dochádza k zvýšenému riziku toxického účinku ťažkých kovov, ktoré sú súčasťou potravy.
Pravidelná konzumácia alebo jednorazový príjem väčšieho objemu destilovanej vody predstavuje pre človeka zdraviu nebezpečné riziko.
Potrebujete destilovanú vodu na technické alebo laboratorné účely? Pozrite si naše prehľad našich najlepších destilátorov.
Tlakové nádoby objem od 7 , 15, 30 l , a veľa ďalších . Tieto tlakové nádoby sa používajú pri príprave zmäkčovača vody. Tieto nádoby, alebo sa ešte nazývajú demikolóny slúžia ako zásobníky živice pre zmäkčovače vody .
Do nádoby sa špeciálnym lievikom sype živica o objeme podľa typu zmäkčovača vody.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.