Určite ste zažili ten pocit v starých veľkých domoch, kde je vám neustále zima. A tak sa tisnete čo najbližšie k radiátorom, aby ste sa ohriali. Ak ste predtým vonku poriadne premrzli, tak zdroj tepla bude prirodzene vaša prvá cesta.
Dnes však v domácnostiach radiátory vždy nenájdete. Čoraz väčšej obľube sa teší, najmä pri novostavbách, podlahové kúrenie, ktoré prináša úplný iný komfort a tepelnú pohodu oproti klasickému vykurovaniu radiátormi.
Výhod je však viac.
Podlahové kúrenie jednoducho nemá hrany, ako radiátory, čo oceníte najmä pri veselých a často aj bláznivých hrách malých detí.
Takisto pri umývaní podlahy, alebo v prípade, že ste vyliali vodu, je podlaha rýchlejšie suchá. A častokrát sa podlahovka o malé kaluže vody postará skôr, ako by ste si to všimli.
Podlahovka ladí aj s interiérom a poskytuje viac možností pre dizajnové detaily, keďže pod oknami máte prázdno, a voľný priestor tak môžete využíť na osadenie nábytku, kvetov alebo iných dekorácií.
Podlahovka má však aj zdravotné benefity. Systém nevíri prach, iba sála teplo. A tak roztoče, ktoré sa bežne v prachových časticiach priam „predvádzajú“ v našich obytných priestoroch, majú v tomto prípade smolu.
Bežné roztoče spôsobujú množstvo problémov s dýchaním, svrbenie nosa, kýchanie, sipot a môžu viesť až k ochoreniam ako je astma a rôzne ekzémy.
Keď sa klasické vykurovacie systémy, ako sú radiátory zahrejú, horúci vzduch stúpa hore. Potom, keď sa ochladí, klesá dole.
Prúd však so sebou berie „na prechádzku“ aj prach, ktorý je na podlahe.
Prúd ho poháňa do priestoru za riadiátormi, ale aj voľne do priestoru. A to nie je dobrá správa pre ľudí, ktorí majú dýchacie problémy.
Podlahové kúrenie takéto prúdy nevytvára, prachové roztoče sa nevíria v priestore. Navyše znížená vlkosť obmedzuje životnosť roztočov v kobercových vláknach.
Príjemne teplé nohy pri dotyku s podlahou sú skvelý komfort. Navyše, ak trpíte rôznymi bolesťami pri ochoreniach, ako je napríklad artritída. Ide o chronické, zápalové ochorenie postihujúce najmä kĺby.
Charakteristická je ranná stuhnutosť, neschopnosť silnejšieho zovretia rúk. Zápal sa môže prejaviť aj náhle vo forme zvýšenej teploty, celkovej slabosti. Preto najmä pri boľavých kĺboch na členkoch a chodidlách je teplá podlaha veľkým prínosom.
Aj keď podlahové kúrenie zdanlivo nepotrebuje žiadnu starostlivosť a údržbu, môže sa stať, že po nejakom čase budete cítiť teplotné rozdiely v miestanostiach. Podlahovka nekúri rovnomerne a v jednej izbe je teplejšie ako v druhej. Podobné problémy môžu byť aj pri systéme s radiátomi.
Náklady na kúrenie stúpnu z dôvodu častých opráv obehových čerpadiel a vyššej spotreby plynu alebo elektrickej energie. Ak sa objavia takéto problémy, pravdepodobne je systém zanesený vodným kameňom a znečistený, prípadne došlo ku kontaminácii baktériami. V rozvodoch vody sa udržujú mikróby, baktérie, dochádza k strate tlaku teplej vody, k mechanickým usadeninám na kotloch a ventiloch.
Takisto môže dôjsť aj ku korózii jednotlivých častí rozvodov pri armatúrach, dochádza tak k zanášaniu jednotlivých slučiek. Usadené nečistoty sa prejavia celkovým znížením výkonu vykurovania. Riešením je preplach podlahového kúrenia alebo radiátorového systému.
Rúrky podlahového vykurovania sú fabricky ťahané na báze minerálnych olejov, zvyšky týchto látok sa rozpustia vo vykurovacej vode a nízke teplotné spády podlahového lúrenia v kombinácii s dlhodobým „státim“ vody vo vykurovaní, podporujú vznik rôsolovitých usadenín. Tie upchávajú jednotlivé okruhy kúrenia.
Pravidelné čistenie rozvodov kúrenia zabráni vysokým nákladom na vykurovanie a častým výmenám obehových čerpadiel. V tomto prípade platí, že prevencia predchádza poškodeniam systému a náročnejšiemu čisteniu.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.
Viac ako 25 rokov skúseností