Slovensko je rozmanitá krajina s rôznou kvalitou vody, ale aj s rôznym stupňom tvrdosti vody. Kým na západnom Slovensku prevláda najmä tvrdá a veľmi tvrdá voda, stred Slovenska má mäkkú vodu. Jednotlivé rozdiely v takejto kvalite vody vplývajú nielen na zdravie, ale aj na spotrebiče.
Slovensko má oblasti s rôznym stupňom tvrdosti vody. Na všetko vplýva geologické podložie, cez ktoré voda prechádza. V podzemnej vode sa vyluhujú dolomity a vápence, následne sa z nich uvoľňuje vápnik a horčík v iónovej forme.
Sú tak dokonale rozpustené a ľahko sa vstrebávajú. Ľudský organizmus ich dokáže veľmi dobre využiť. Okrem vápnika a horčíka sa do pitnej vody dostávajú aj ďalšie stopové prvky, ako je fosfor, fluór (vplývajú na stavbu kostí, zubov), sodík, draslík (vplývajú na reguláciu vodnej a elektrolytovej rovnováhy).
Ďalšie prvky, ktoré sa prirodzene dostávajú z podložia do vody sú aj zinok, meď, mangán (pôsobia ako enzýmové katalyzátory, ďalej železo (zabezpečuje transport kyslíka) a iód a chróm (ovplyvňujú hormonálne funkcie). Všetky tieto prvky majú dôležité úlohy vo vnútorných procesoch a vďaka ľahkej vstrebateľnosti sú tak významným zdrojom denného príjmu človeka.
Vápnik je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý. Patrí k základnej stavebnej zložke kostí a zubov, organizmus ho potrebuje pri prenose nervových vzruchov, ale aj pri kontrakcii svalov a ciev. Vplýva na zrážanlivosť krvi. Jeho nedostatok sa spája s rizikom osteoporózy, obličkových kameňov, ale aj s vysokým krvným tlakom a rôznymi ochoreniami ciev srdca a mozgu, či s inzulínovou rezistenciou.
Horčík sa spolupodieľa na viacerých procesoch, pomáha bunkovým enzýmom. Takisto vplýva na prenos nervových vzruchov, na normány tonus ciev. Nízke hodnoty horčíka mávajú ľudia s ochoreniami ako je vysoký krvný tlak, ischemická choroba srdca, či cukrovka 2.typu.
Meď je esenciálnym prvkom pre živočíchy, ale aj pre rastliny. Je súčasťou rôznych enzýmov, svoju úlohu má aj v rámci elektrónového transportu. Nazýva sa aj prvkom krásy. Vplýva na stav kože a vlasov, posilňuje telesnú imunitu. Pri nedostatku dochádza k zvyšovaniu hladiny cholesterolu v plazme. Zabezpečuje pružnosť ciev, zvyšuje odolnosť voči infekčným baktériám, zabezpečuje zdravé kosti a kĺby, zvyšuje využitie železa v organizme, chráni organizmus pred rakovinou.
Kombinácia vápnika a horčíka nám určuje tvrdosť vody. Tá je pre zdravie človeka dôležitá. Preventívne pôsobí na srdcovo-cievne ochorenia, zabraňuje vstrebaniu toxických prvkov, ale zlepšuje aj chuť pitnej vody. Rôzne minerálne látky pomáhajú procesom v ľudskom organizme.
Na druhej strane, tvrdá voda má aj množstvo nevýhod. Napríklad v tvrdej vode sa ťažšie rozpúšťa mydlo, čistiace prostriedky majú nižšiu účinnosť, okrem toho sa vlasy ťažšie zbavujú nečistôt a mastnoty.
Tvrdá voda neprospieva spotrebičom v domácnosti. Zanášajú sa vodným kameňom, ktorý sa usádza vo varných nádobých, v trubkách, ohrievačoch vody, kotloch, usádza sa na ohrievacích telesách. To znamená aj vyššiu spotrebu pracích prostriedkoch. Tieto problémy sa však dajú pomerne jednoducho riešiť.
Ideálne je poznať stupeň tvrdosti vlastnej pitnej vody.
Ak je príliš mäkká, je to prospešné pre vaše spotrebiče, no organizmu dôležité stopové prvky či minerály môžu chýbať. Treba ich dopĺňať v strave.
Ak máte príliš tvrdú vodu, radosť z toho nemajú vaše spotrebiče. Preto si môžete vybrať z pestrej ponuky zmäkčovačov, na trhu sú rôzne druhy . Tie ochránia zariadenia vo vašej domácnosti. Riešením je teda kompromis.
Chceli by ste poznať hodnotu tvrdosti vody vo vašej domácnosti alebo firme? Prvotný odhad si môžete spraviť podľa našej prehľadnej mapy okresov.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.
Viac ako 25 rokov skúseností