Voda je jednou z najjednoduchších, súčasne však aj najzložitejších chemických zlúčenín. Skladá sa z 2 atómov vodíka a 1 atómu kyslíka. Pojem vody chápeme však širšie a hovoríme o dažďovej, pramenitej, studničnej, povrchovej, morskej vode, atď.
V tomto zmysle nepokladáme vodu iba za kombináciu dvoch plynných prvkov, ale aj za veľmi dômyselný systém, v ktorom je H2O hostiteľom rozmanitých rozpustených a rozptýlených materiálov.
Moderné rozborové postupy umožňujú stanoviť v čistej vode vyše 30 stopových látok, nehovoriac o ďalších chemických škodlivinách, ktoré obohacujú vodu z rozličných zdrojov znečistenia.
Z hľadiska človeka sa vyžaduje od vody, aby neohrozovala ľudské zdravie a aby bola pitná. Pritom sa v nej nesmú nachádza choroboplodné zárodky prenosné ochorenia, nesmie pôsobiť toxicky a obsahovať veľmi veľa minerálnych a organických látok. Pravdaže, musí byť ešte aj chutná, chladná, bezfarebná a bez pachutí a zápachov.
Najčastejšími črevnými nákazami, ktoré sa môžu prenášať pitnou vodou, sú brušný týfus, dyzentéria a vírusová hepatitída A. Tam, kde sa do povrchových vôd dostávajú aj odpadové vody, môže nastať kontaminácia pitných vôd, občas i potravín, najmä zeleniny. Niektoré infekcie sa prenášajú aj priamo, napríklad pri kúpaní, keď ústnou dutinou, porušenou pokožkou alebo sliznicami prenikajú do organizmu rozličné patogény (leptospiróza, dyzentéria, enterovírusové infekcie).
Do organizmu sa s vodou dostáva ďalšia zmes chemických látok, ktoré ovplyvňujú aj životodarnú funkciu. Ide najmä o látky, ktoré spôsobujú čuchové a chuťové zmeny, látky meniace kyslosť a zásaditosť vody, čistiace prostriedky, oleje, fenolové zlúčeniny, soli horčíka a železa v nadmerných množstvách, dusičnany, atď.
Prítomnosť rozličných chemických látok vo vodách sa zvyšuje vplyvom viacerých faktorov. Napríklad v dôsledku priemyselnej výroby a ľudskej činnosti vôbec vzrastá vo vode množstvo kadmia, chrómu, medi, ortuti, olova a zinku, ale aj bária, molybdému a cínu, v menšej miere berýlia, kobaltu, mangánu, niklu, vanádu a magnézia. Stopové kovové prvky sa v pitnej vode kumulujú, najlepšie riešenie je úprava takejto vody.
Na zabezpečenie obyvateľstva pitnou vodou nestačí už iba miestne zásobovanie, a preto rozhoduje ústredné zásobovanie. Voda sa musí pri tom upravovať filtráciou a dezinfekciou zvyčajne účinnými filtračnými zariadeniami, prípadne chlórovými prípravkami ale tak, aby zodpovedala hygienickým požiadavkám.
Keď však chceme získať neškodnú vodu z novej studne, treba ju vydezinfikovať, po dvoch dňoch vodu odčerpať a až následne po dvoch týždňoch ju posielame na prešetrenie.
Ako zabrániť ničeniu vlasov a pokožky chlórom?
Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Hľadáte a neviete si vybrať aký typ, veľkosť, zmäkčovača vody vybrať pre váš rodinný dom, prípadne vašu spotrebu vody? Aby vám zmäkčovač dobre slúžil, mali ste naozaj upravenú vodu a nemali s tým spojené vysoké náklady na prevádzku, odporúčame niekoľko typov, ktoré je dobré dodržať pri výbere.
Ešte pred kúpou zmäkčovača vody je potrebné aby ste mali doma vhodné miesto na inštaláciu. Ideálne umiestnenie technická miestnosť, garáž, pivnica. Miesto kde je možné napojenie na centrálny prívod vody, plus napojenie na el. zásuvku ako aj na odpad vody. A práve odpad je niekedy to čo sa ťažko hľadá a je často potrebné upraviť miesto inštalácie a upravenie rozvodov vody.
Čo neodporúčame je umiestnenie do šachty, kde je málo miesta na inštaláciu, je tam vlhko, nie je tam často možnosť napojenia na el. prúd a odpad vody.
Všetky UV lampy majú vymeniteľné UV žiarivky, ktoré počas činnosti vyžarujú UV žiarenie priamo tam kde prechádza voda do rozvodov vody. Preto je potrebné tieto UV žiarivky pravidelne meniť, lebo časom sa opotrebujú a znižuje sa ich účinnosť.
UV lampa funguje tak, že voda prechádza komorou a je vystavená ultrafialovému svetlu. Toto svetlo zabíja baktérie a dokonca aj niektoré vírusy, vďaka čomu je vaša voda bezpečná na pitie. Svetlo musí svietiť s určitou intenzitou, aby zabilo baktérie a ako žiarovka starne, táto intenzita sa začína znižovať.
Táto výmena by mala byť pravidelná a bežne je to po cca. 9 tis. hodinách, alebo 1x ročne.
Stáva sa, že máte možnosť kúpiť zmäkčovač vody čo sa dlhšie nepoužíval, poprípade ste kúpili dom, kde je starší model zmäkčovača vody, ktorý rok alebo aj viac nebol v prevádzke. Zmäkčovače vody ako viete, sú systémy na ochranu pred vodným kameňom a ak nie sú dlhšie v prevádzke môžu nemusia už pracovať správne. Hlavnou úlohou zmäkčovača vody je eliminovanie tvrdosti vody, ochrana pred usadzovaním vodného kameňa, ochrana spotrebičov, rozvodov vody, domácich technológií.
Vyplňte kontaktný formulár a urobíme vám bezplatnú obhliadku a poradenstvo. Alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.
Viac ako 25 rokov skúseností